Jak funguje sdílení elektřiny u GoEnergy
Jako společnost jsme si vědomi, že sdílení elektřiny není jednoduché a proto jsme si pro Vás připravili odpovědi na vaše dotazy, aby bylo sdílení co nejjednodušší.
💡Otázky od zákazníků💡
❓Sdílení elektřiny pro odběrná místa❓
Zákazník se ptá na sdílení elektřiny mezi odběrnými místy a nechápe, proč je nutné uvádět procenta přebytků pro jednotlivá odběrná místa. Představuje si to tak, že nespotřebovaná elektřina z odběrného místa A bude automaticky k dispozici odběrnému místu B, a případný zbytek bude prodán dodavateli (nebo jiným zákazníkům).
Proč je nutné specifikovat procenta přebytků pro jednotlivá odběrná místa v rámci sdílení elektřiny, a jak se tento proces liší od představy zákazníka o automatickém přesunu nespotřebované elektřiny mezi odběrnými místy a následném prodeji přebytku?
Novela energetického zákona, která přinesla možnost sdílení elektřiny, je napsaná tak, aby šance všech odběrných míst ve skupině sdílení byly zhruba vyrovnané. Proto nebyl v zákoně použit Vámi popsaný způsob kaskádovitého přidělování přebytků (nejprve se plně uspokojí spotřeba v odběrném místě A, co zbyde půjde do odběrného místa B, poté do odběrného místa C atd.). Místo toho přidělí výrobce ve skupině sdílení odběrným místům procenta a probíhají až tři kola přiřazování přebytků.
Názorný příklad:
Výrobna ve skupině sdílení vyrobila 16 kWh, odběrné místo A mělo spotřebu -14 kWh, v odběrném místě B zrovna nikdo není a spotřeba je -0 kWh, v odběrném místě C je spotřeba -10 kWh.
-
Kdyby platilo kaskádovité přidělování přebytků, dostalo by odběrné místo A všech -14 kWh ze skupiny sdílení a na odběrné místo C by zbyly jen -2 kWh.
-
Protože ale platí procentní přidělování a procenta jsou např. nastavena 50% pro odběrné místo A, 25% pro odběrné místo B, 25% pro odběrné místo C, jsou přebytky přiděleny takto:
-
Z 16 kWh v prvním kole získá odběrné místo A -8 kWh, odběrné místo B -4 kWh a odběrné místo C -4 kWh. Odběrné místo B ale nemá žádnou spotřebu a proto nespotřebované 4 kWh pokračují do druhého kola přidělování.
-
Z 4 kWh v druhé kole získá odběrné místo A -2 kWh, odběrné místo B -1 kWh a odběrné místo C -1 kWh. Odběrné místo B ale nemá žádnou spotřebu a proto nespotřebovaná 1 kWh pokračuje do třetího kola přidělování.
-
Z 1 kWh v třetím kole získá odběrné místo A -0,5 kWh, odběrné místo B -0,25 kWh a odběrné místo C -0,25 kWh. Odběrné místo B opět svůj příděl nespotřebovalo, ale čtvrté kolo už neproběhne, protože zákon umožňuje nyní maximálně 3 kola.
-
Konečný výsledek:
V tomto případě tedy získalo ve výsledku odběrné místo A -10,5 kWh a odběrné místo B -5,25 kWh. Nevyužitých 0,25 kWh z vyrobené elektřiny se pak prodá GoEnergy jako přebytek za aktuální spotovou cenu na trhu.
❓Ceny sdílené energie❓
Je pravda, že za sdílenou energii spotřebovanou ve vlastním bytě zaplatím 200 Kč za MWh (0,2 Kč za kWh) a za energii prodanou na trhu zaplatím 500 Kč za MWh (0,5 Kč za kWh)?
Není to tak. Srážka za převzetí odpovědnosti za odchylku (0,5 Kč nebo 0,3 Kč za kWh) se platí za všechnu elektřinu, která vstoupí od Vás do distribuční sítě - to znamená za elektřinu nasdílenou i za elektřinu prodanou na trhu.
-
Pokud u GoEnergy využíváte pouze služby výkupu přebytků a sdílení elektřiny, pak se:
-
ze spotové ceny, za kterou prodáte přebytky na trhu, strhává 0,5 Kč za kWh za převzetí odpovědnosti za odchylku
-
z ceny, za kterou prodáte přebytky odběrateli ve skupině sdílení, se strhává 0,5 Kč za kWh za převzetí odpovědnosti za odchylku a dalších 0,2 Kč za správu skupiny sdílení, celkem 0,7 Kč za kWh
-
-
Pokud od GoEnergy také odebíráte elektřinu a Vaše elektrárna má instalovaný výkon do 10 kW, pak se:
-
ze spotové ceny, za kterou prodáte přebytky na trhu, strhává pouze 0,3 Kč za kWh za převzetí odpovědnosti za odchylku
-
z ceny, za kterou prodáte přebytky odběrateli ve skupině sdílení, se strhává 0,3 Kč za kWh za převzetí odpovědnosti za odchylku a dalších 0,1 Kč za správu skupiny sdílení, celkem 0,4 Kč za kWh
-
❓Poplatek za připojení do sdílení❓
Je to tak, že každý klient, kterého si ke sdílení přivedu, zaplatí jednorázově 200,- Kč za připojení do sdílení?
Není to tak. Jednorázový poplatek 200 Kč za sepsání smlouvy s odběratelem a připojení do skupiny sdílení (ať už odběratele přivedete vy nebo Vám odběratele najdeme mezi našimi zákazníky) platí výrobce. Tento poplatek se platí až poté, co bylo úspěšně zahájeno sdílení elektřiny od výrobce k odběrateli. Pokud si odběratel po podpisu smlouvy věc rozmyslel nebo z technických důvodů nemohl být vyměněn jeho elektroměr a nedošlo k zahájení sdílení, nic se neplatí.
❓Měsíční vyúčtování❓
Bude mi každý měsíc zasláno vyúčtování, ve kterém bude uvedena dodávka v MWh pro "mé" klienty, které si budu fakturovat sám, dodávka v MWh pro "vaše" klienty za dohodnutou cenu, kterou Vám budu fakturovat, a dodávka v MWh na trh za spotové ceny, kterou Vám budu fakturovat?
Veškerou fakturaci vyřizujeme za Vás, abyste se nemusel/a o nic starat. Od nás každý měsíc dostanete:
-
Fakturu za prodej přebytků na trhu s přílohou, kde bude také přesně vyčísleno, jakou část přebytků jste prodal ve skupině sdílení a jaká část byla poté prodána na trhu. Do této faktury se započítá srážka 0,5 Kč nebo 0,3 Kč za kWh za převzetí odpovědnosti za odchylku. Tuto fakturu budete fakturovat Vy nám.
-
Fakturu za správu skupiny sdílení, kde bude opět vyčísleno, jakou část přebytků jste dohromady prodal všem odběratelům ve Vaší skupině sdílení. Do této faktury se započítá poplatek 0,2 Kč nebo 0,1 Kč za kWh za správu skupiny sdílení a případně také jednorázové poplatky. Tuto fakturu budeme fakturovat my Vám.
-
Všichni odběratelé ve Vaší skupině sdílení, kteří od Vás nakupují sdílenou elektřinu, od nás automaticky dostanou každý měsíc fakturu vystavenou Vaším jménem. Faktura bude obsahovat množství elektřiny, které z Vaší skupiny sdílení nakoupili za dohodnutou cenu a všechny platební údaje, aby Vám mohli zaplatit. Kopie těchto faktur, které jsme sestavili a odeslali Vašim odběratelům, pošleme také na Vaši emailovou adresu. Tuto fakturu budete fakturovat Vy Vašemu odběrateli.
❓EDC a GoEnergy❓
Fungujete v rámci EDC jako “Energetické společenství”?
Není to tak. Ve vztahu k EDC fungujeme jako dodavatel elektřiny a jako subjekt, který má možnost na základě zplnomocnění (tzv. delegace) jednat s EDC jménem zákazníka.
GoEnergy je zprostředkovatelem a správcem malých skupin sdílení, které obsahují jednoho výrobce a až 10 odběratelů a elektřinu v nich lze sdílet po celém území Česka.
Energetické společenství je jiný způsob, jak se lze zapojit do sdílení elektřiny. Sdílení elektřiny v energetických společenstvích je ale omezeno na území třech sousedících obcí s rozšířenou působností (viz Energetický zákon, paragraf 20b, odstavec 5).
❓Výpověď smlouvy❓
Je možné zrušit smlouvu o odběru přebytků a registrovat se na EDC s tím, že přebytky budu dodávat svému distributorovi (ČEZ)?
Služby výkupu přebytků i služby sdílení lze v případě nespokojenosti vypovědět kdykoli bez udání důvodu. Skupinu sdílení lze v EDC ukončit během 14 dnů. Výkup přebytků má výpovědní lhůtu dva měsíce od prvního dne nejbližšího následujícího měsíce. Je samozřejmě možné využívat naší služby výkupu přebytků i v případě, že si budete smluvní vztah s ECD, sestavování, nastavování a vyúčtovávání skupiny sdílení spravovat sám.