EG.D - podmínky pro výměnu elektroměru a zapojení se do sdílení elektřiny

 

Tento článek je zjednodušeným shrnutím, které vychází z Připojovacích podmínek EG.D.

Pro získání úplných informací o technických požadavcích na úpravu rozvaděče je třeba se seznámit s těmito Připojovacími podmínkami (platnými od 1. 1. 2024), které jsou zveřejněny na webu společnosti EG.D zde.

Každý ze tří distributorů v ČR (ČEZ distribuce, EG.D a PRE distribuce) má trochu jiné připojovací podmínky, toto shrnutí je určeno jen pro odběrná místa na území EG.D.

Shrnutí podmínek pro výměnu starého elektroměru za chytrý elektroměr a zapojení se do sdílení elektřiny s GoEnergy

Rozvaděč (skřínka, ve které je elektroměr a vše ostatní) ve vašem odběrném místě, které chce odebírat sdílenou elektřinu, musí splňovat především těchto 5 podmínek:

1. Elektroměr nesmí být zakrytý odnímatelným krytem (maskou)

Za dvířky rozvaděče už nesmí být další krycí plech. Ovládání elektroměru musí být plně přístupné hned po otevření dvířek.

2. Hlavní jistič

Váš hlavní jistič musí splňovat podmínky uvedené v kapitole 10.1 Připojovacích podmínek EG.D. Podrobnosti o vašem jističi můžete vyčíst na faktuře za elektřinu nebo ve Smlouvě o připojení, kterou máte uzavřenou s EG.D nebo z revizní zprávy, kterou Vám předal elektrikář při posledních úpravách vašeho odběrného místa. Problémem by například bylo, kdyby hodnota vašeho hlavního jističe byla jiná než jedna z těchto hodnot: 6, 10, 13, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 315, 400, 500, 630, 800, 1000 A.

3. Přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem

Zda se vás tato podmínka týká, záleží na takzvané distribuční sazbě vašeho odběrného místa. Tento údaj zjistíte opět buď na faktuře za elektřinu nebo ve Smlouvě o připojení, kterou máte uzavřenou s EG.D, nebo přímo v portálu EG.D. Pokud máte jinou distribuční sazbu než jednu z těchto: D01d, D02d, C01d, C02d, C03d, pak musí váš rozvadeč umět rozlišovat elektřinu dopravovanou ve vysokém tarifu (VT, T1) a nízkém tarifu (NT, T2). Pro to je nutné mít správně nainstalované tzv. ovládací (oddělovací) relé.

4. Síla signálu

Chytrý elektroměr komunikuje přes internet a proto je zapotřebí, aby byl v místě rozvaděče dostatečně silný signál. Pokud například víte, že se odběrné místo nalézá v oblasti s problémovým připojením k mobilní síti, může být nutné před výměnou elektroměru provést úpravu rozvaděče a instalaci antény.

5. Prostor

Může se stát, že pro nový, větší elektroměr, nebude ve skříni rozvaděče jednoduše dost místa. Dostatek prostoru pro elektroměr můžete naštěstí snadno předem ověřit sami, stačí obyčejný metr. EG.D vyžaduje pro nový jednofázový elektroměr uvnitř skříně vyhrazený minimální prostor 30 cm x 18 cm s hloubkou skříně 16 cm, pro nový třífázový elektroměr vyžaduje mít vyhrazený minimální prostor 40 cm x 20 cm opět s hloubkou skříně alespoň 16 cm.

To, zda je váš elektroměr jednofázový nebo třífázový zjistíte opět z faktury za elektřinu nebo ze Smlouvy o připojení, kterou máte uzavřenou s EG.D, nebo přímo v portálu EG.D. Jedná se o první číslo uvedené u hlavního jističe (např. “jistič 1 x 20 A” znamená, že máte jednofázový elektroměr a např. “jistič 3 x 25 A” znamená, že máte třífázový elektroměr).

Samotnou žádostí o zapojení se do sdílení elektřiny se nezavazujete rovnou zaplatit za případné potřebné úpravy vašeho rozvaděče. Pokud zástupce EG.D zjistí, že vaše odběrné místo nesplňuje připojovací podmínky, dá Vám pouze vědět, co by bylo třeba v rozvaděči upravit. Rozhodnutí bude na vás. Můžete se v takovém případě vždy rozhodnout, že investovat do modernizace svého rozvaděče nechcete. Přijdete pouze o možnost ušetřit díky sdílení elektřiny.